20 Temmuz 2019 Cumartesi

 

KARAHALLI'DA ÇİPLİ KİMLİK KARTLARI BAŞVURU İŞLEMLERİ BAŞLADI.

karahallida-cipli-kimlik-kartlari-basvuru-islemleri-basladi

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları başvurusu ilimiz Uşak ve tüm İlçelerinde alınmaya başlanmıştır. Karahallı İlçe Nüfus Müdürü Dilek ÇÖRÜK 30 Kasım 2016 Çarşamba günü İlçemiz Nüfus Müdürlüğünde yeni Kimlik Kartı müracaatlarının alınmaya başlandığını belirterek konuyla ilgili bir açıklama yaptı.
15 Aralık 2016 Perşembe 13:01

 Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvuruları İlimiz ve tüm İlçelerimizde alınmaya başlanmıştır.

            Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarının verilmeye başlanılması ile birlikte mevcut nüfus cüzdanları artık düzenlenmeyecektir.

             10 yıllık kullanım ömrüne sahip, polikarbon dayanıklı materyalden oluşan, temaslı ve temazsız cip içeren, uluslarası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğeleri barındıran kartta; Vatandaşa ait nüfus bilgileri, fotoğraf ve biyometrik veriler güvenli bir şekilde karta işlenmektedir.

            Kart üzerinde tahrifat yapılması, yetkisiz kişilerce kartın yeniden üretilmesi olanaksızdır. Mevcut nüfus cüzdanlarında yapılabilen ve vatandaşın mağduriyetine yol açan tahrifat fotoğraf değiştirilmesi gibi sahtecilik işlemleri kimlik kartları ile tamamen önlenecektir.

            Kimlik kartları ile hizmetin özelliğine göre görsel, elektronik ve biyometrik olmak üzere farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yapılabilecek, bu sayede farklı kurum ve kuruluşların güvenli bir şekilde kimlik doğrulamasına imkan sağlanacaktır.            Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları (TCKK) ile;

-Güvenli kimlik doğrulama yapılacaktır.

-Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyetleri önlenecektir.

- Kimlik kartı ile internet bulunan her ortamda E-Devlet hizmetlerine ulaşılabilecektir.

- Vizesiz girilen ülkelerde seyahat belgesi yerine geçecektir.

- Elektronik imza olarak kullanılabilecektir.

- Kamu hizmetlerinin daha hızlı ve güvenli verilmesi sağlanacaktır.

- Yetersiz kimlik doğrulamadan kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (Sosyal Güvenlik, Sağlık, Sigorta, Bankacılık vb) asgariye inecektir.

            Kolay taşınabilen, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen biyometrik unsurlarla desteklenen, kredi kartı boyutlarında olan kimlik kartı; TUBİTAK tarafından geliştirilen milli bir işletim sistemine sahip olup, bu özelliği ile milli güvenliği de beraberinde getirmektedir.

            Mevcut nüfus cüzdanlarından farklı olarak kadın-erkek farkı gözetilmeden tüm vatandaşlarımız için aynı renk ve tasarım benimsenmiştir.

            Kimlik kartının kaybedilmesi, başkalarının eline geçmesi halinde başkası tarafından üzerinde tahrifat yapılması özellikle de kişiye ait biyometrik verilerin açığa çıkması-okunması teknik olarak mümkün değildir.

Kimlik kartı başvurusu sırasında vatandaşa bir PİN zarfı verilmekte olup, PİN kodunun unutulması veya değiştirilmek istenmesi halinde Nüfus Müdürlüklerinde bulunan KİOKS cihazlarında şifre işlemi yapılabilecektir.

            Mevcut nüfus cüzdanları vatandaştan geri alınmayacak; Kimlik kartının vatandaşa teslim edildiği anda sistem üzerinden otomatik iptal edilecektir.

            Kayıp nedeniyle başvuran vatandaşlara, kimlik kartını teslim alıncaya kadar 10 gün geçerli olmak üzere kimlik kartı başvurusu sırasında GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ verilecektir. Vatandaşın fotoğrafının da taranarak işlendiği bu belge kartın tesliminin gecikmesi halinde 10 günlük dönem için yeniden verilebilecektir.

            Vatandaşlarımız bizzat Nüfus Müdürlüklerimize gelerek Kimlik Kartı için başvurabileceklerdir. 15 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımızın şahsen başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca ALO 199 çağrı merkezi ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Web portalı üzerinden randevu alınarak da randevulu başvuru yapılabilir.

            Çok yaşlı ve engelli olup Nüfus Müdürlüğüne gelemeyecek durumda olan vatandaşların Kimlik Kartı başvuruları Gezici Kayıt Cihazı ile fotoğrafları da bu cihazla çekilmek suretiyle alınabilecektir.  

            Nüfus Müdürlüklerinde başvurusu alınan vatandaşların kimlik kartları 1 hafta içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde basılarak başvuru sırasında belirttikleri adrese PTT Kargo ile teslim edilecektir. Vatandaş kart teslim adresi olarak mevcut yerleşim yeri adresi bildirilebileceği gibi; Teslim almak istediği başka bir adresi de bildirebilecektir.

Kimlik Kartı başvuru sırasında 15 yaşını dolduran kişilerden fotoğraf istenecek ancak 15 yaşını doldurmamış çocuklardan da talep edilmesi halinde fotoğraflı kimlik kartı düzenlenebilecektir.

            Kimlik kartı sırasında son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf istenecek, fotoğraf sisteme tarandıktan sonra vatandaşa iade edilecektir.

Başvuru sırasında 15 yaşını doldurmuş vatandaşların biyometrik verisi alınacaktır.

            Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı içerisinde kan grubunun yer almasını isteyen vatandaşlar bir sağlık kuruluşundan kan grubunu gösteren belgeyi de başvuru sırasında ibraz edeceklerdir.

            Başvuru sırasında kimlik kartı bedeli olarak 15 TL alınacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını kaybeden ve yenisini almak isteyen vatandaşlardan 30 TL kart bedeli alınacaktır.                                         

 

 Haber okunma sayısı: 5055

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÖNE ÇIKANLAR

Başkan Topçu'dan 20 Milyonluk Dev Yatırım !!!

Belediye Başkanı Ali Topçu, 10.000 nüfuslu ilçeye, 20 milyonluk yatırımla meydan ve belediye hizmet binası

Önder Çengel Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor

Karahallı Kaymakamı Önder Çengel Köy Ziyaretlerine devam ediyor

EMEKLİ POLİS MEMURUNDAN KARAHALLILAR VAKFI'NA BAĞIŞ

Emekli Polis Memuru Nevzat Zora'dan Karahallılar Vakfına anlamlı bağış

KARAHALLI'DA SIR ÖLÜM

Karahallı'da oto tamircisi 28 yaşındaki Avni Şahin, elleri arkadan plastik kelepçeyle bağlı, işyerinin

KARAHALLI'DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU KAYIT ALMAYA BAŞLADI

2016-2017 Öğretim yılı için Karahallı Belediyesi Yükseköğrenim Kız yurdu Kayıt almaya başlamıştır.

Karahallı Belediye Başkanı Topçu; “Karahallı Makus Talihini Yenecek”

Karahallı Belediye Başkanı Ali Topçu, "Karahallı ilçesinin makus talihini değiştirmek için var güçleriyle

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

UŞAK - HAVA DURUMU

USAK