20 Temmuz 2019 Cumartesi

 

Kaymakam Önder Çengel ile Röportaj

kaymakam-onder-cengel-ile-roportaj

Karahallı Gazetesi Kaymakam Önder Çengel ile röportaj yaptı.Gazetenin eylül sayısında yer alan röportajda Çengel'in Karahallı ile ilgili tespitleri yer almakta.
03 Ekim 2017 Salı 23:13

 *Sayın Kaymakamım yaklaşık 6 aydır iiçemizdesiniz. Karahallı ile ilgili görüş ve intibalarınızı öğrenebilir miyiz?

Öncelikle Karahallı Gazetesi'ne ilçemizin tanıtımına ve ilçemizde meydana gelen gelişmelerin vatandaşlarımıza aktarılmasına yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu vesileyle tüm Karahallılı hemşerilerime saygı, sevgi ve muhabbetlerimi iletiyorum. Kaymakamlık mesleğimin ilk asaleten ataması olan Karahallı, göreve geldiğim ilk günden itibaren benim için özel bir öneme sahip olmuştur. Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi yaklaşık 6 aydır Karahallı ilçemizde görev yapmaktayım. Bu 6 aylık süreç gösterdi ki Karahallı büyük bir sanayi potansiyeline sahip, Ege ile İç Anadolu kültürünün harman olduğu, Türk milletinin yüksek ahlak ve hamasetini yansıtan halkıyla güzide bir Anadolu kentidir. Gerek Organize Sanayi Bölgesi, gerekse tarihi ve kültürel değerleriyle her zaman ön planda olmayı hak eden Karahallı'mıza, görev süremiz boyunca büyük bir gayret ve şevk ile hizmet etmek ve Karahallı'yı hak ettiği kalkınmışlık düzeyine ulaştırmak öncelikli hedefimiz olacaktır.

*Organize Sanayi Bölgesi konusunda neler anlatmak istersiniz?

Organize Sanayi Bölgesi Karahallı için, Karahallı'mızın gelişmesi ve kalkınması için, büyük bir imkan ve önemli bir araçtır. Karahallı'mızın geçmişinden gelen tekstil ve sanayi tecrübesi Organize Sanayi Bölgemizin şekillenmesinde kuşkusuz büyük öneme sahiptir. Organize Sanayi Bölgemizde yapılması gereken, bu tecrübenin çok daha sistematik bir şekilde Karahallı'mız da yatırıma dönüştürülmesidir. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak diyebilirim ki; OSB yönetimi olarak yatırımların artması verimli ve etkili alanlarda yatırımlara yönelinmesi konusunda yatırımcılarımıza her türlü desteği vermeye hazırız. Organize Sanayi Bölgemizin Uşak, Manisa ve Denizli'ye yakınlığı göz önünde bulundurulursa yatırımcılarımız için de Karahallı Organize Sanayi Bölgesi tercih edilebilir bir yatırım bölgesidir. Sanayicilerimiz yatırımlarında Karahallı'mızı tercih ettiklerinde desteğimizi net bir şekilde göreceklerdir.

Karahallı kısa yolu ve OSB yeni yolu hakkındaki gelişmeleri anlatabilir misiniz?

Karahallı'mızı Uşak' a bağlayan yollar içerisinde daha kısa olması sebebiyle en çok tercih edilen yol kuşkusuz OSB ve tarihi Clandras köprüsünün de üzerinde olduğu Dere yoludur. Bu yol sadece il merkezine olan mesafeyi kısaltıyor olması sebebiyle değil, aynı zamanda OSB nedeniyle bir sanayi ve ticaret yolu, tarihi Clandras Köprüsüne ve Pepouza antik kentine ulaşımı sağlaması nedeniyle de bir turizm yolu olarak değerlendirilmelidir.Bu kapsamda Uşak İl Özel İdaresi tarafından Dere yolunun genişletme çalışmaları başlamış ve 2.7 kilometrelik bölümünde sıcak asfalt kaplaması tamamlanmıştır.Yapılan çalışmalar Kaymakamlığımızca titizlikle takip edilmektedir. Yolumuzun çok yakın bir gelecekte vatandaşlarımızın ve yatırımcılarımızın arzu ettiği şekilde tamamlanmasını ümit ediyorum. OSB yeni yol projesi ise Karahallı Küçük Sanayi Sitesi'nden OSB'ye bağlanan duble yol projesidir. Mevcut durumda OSB'ye ulaşmak isteyen büyük araçlar, yolların dar olması ve şehir içinde kalması nedeniyle bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Yapılması planlanan yeni yol sayesinde bu sıkıntılar büyük ölçüde giderilecek ve Organize Sanayi Bölgemize direk ulaşım sağlanacaktır.

Yolun geçmesi gereken arazilerin büyük bir kısmı özel mülkiyette olduğu için, maliklerden muvafakat alınmasını gerekmektedir. Ben, vatandaşlarımızın bu konu da duyarlı olacağı ve muvafakat verilmesi noktasında bizlere yardımcı olacağı inancındayım.

*   Meslek Yüksek Okulumuz hakkında neler söylemek istersiniz?
*    İlçemiz için önem arz eden diğer bir konu; Yüksek Okulumuzun verimliliği konusudur. Yüksekokulumuz 380 öğrenci kapasitesi ve 4 bölüm ile hizmet vermektedir. İlerleyen dönemlerde bölüm sayısının artmasıyla ilçemizin kalkınmasında önemli ölçüde etkili olacak olan Yüksek Okulumuzun İlçemize hem sosyal olarak, hem de ekonomik olarak büyük katkıları vardır. Öğrenim binası olarak 580 kişilik kapasitesiyle bu yükü kaldıracak imkana sahiptir. Ancak ilçemizde öğrenci sayısının artırılabilmesinin, öğrenciye dönük özel sektör yatırımlarıyla doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle ilçemizde öğrencilerin sosyal yaşantılarını kolaylaştıran, arkadaş çevreleri ile bir arada kaliteli vakit geçirebilecekleri mekansal bazı yatırımların yapılması gerekir diye düşünüyorum.
*    İlçemizdeki dokuma ve tekstil sektörü konusunda ne düşünüyorsunuz?

Dokuma ve tekstil Karahallı'mızın atar damarı diyebilirim. İsim yapmış, sektöre damga vurmuş birçok işadamımızın çıraklık dönemlerine ev sahipliği yapmış bir ilçeden söz ediyoruz. Maalesef, bazı nedenlerle gün geçtikçe yatırımların Karahallı'dan, diğer bölgelere kaymış olduğu gerçeği ile yüzleşmek, en azından bundan sonraki süreçte yatırımcılarımızı Karahaliı'mızda tutacak bazı projeler gerçekleştirmek zorundayız. Zira atardamarlar ancak kan olduğu sürece önem arz eder. Taze kan bulmak hepimizin vazifesidir diye düşünüyorum.
*    Karahallılar Vakfı hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz?
*    Göreve başladığımız 6 Mart 2017 tarihinden bugüne kadar ismini en çok duyduğumuz kurumların başında Karahallılar Vakfı gelmektedir. Karahallılar Vakfı gerek üye sayısı, gerekse de etkinliği ile bizlerin her zaman çalışma ortağı olarak görmek isteyeceği ve çalışmalarımızda bize destek olması gereken önemli bir kurum diye düşünüyorum. Karahallılar Vakfı'nın yaptığı çalışmaları takdir ve memnuniyetle takip etmekteyim. Ancak beklentimizin yapılan bu çalışmalardan çok daha fazla olduğunu da belirtmeliyim. Özellikle nüfusumuzun azalması sorunuyla mücadelemizde bize en büyük desteği Karahallılar Vakfı'nın vermesi gerektiği kanaatindeyim. Önümüzdeki günlerde yapacağımız projelerde çözüm ortağı olarak işbirliği içersinde olacağımıza inanıyorum. Bununla birlikte Vakfın da Karahallı'yı geliştirmek ve kalkındırmak adına üreteceği her türlü projeyi büyük bir titizlikle inceleyip, değerlendireceğimizin de bilinmesi gerekir. Vakfın gücü Karahallı'mızın potansiyeli ile doğru orantılıdır. Karahallı varsa Karahallılar Vakfı vardır. İlçemizi daha müreffeh yarınlara el birliği içersinde ulaştıracağız İnşallah.
*    Karahallı'da bir gününüz nasıl geçiyor bu konuda neler anlatmak istersiniz?

*    6 aydır Karahallı'dayım ve burada yaşıyor olmaktan son derece memnunum. Öyle zannediyorum ki eşim ve çocuklarım da böyle düşünüyordur. Yoğun iş temposundan fırsat buldukça ailem ile birlikte Karahallı'da ve yakın çevresinde vakit geçirmenin bölgenin tarihi dokusu ve doğası ile iç içe olmanın güzel bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Karahallı'mızın doğasındaki güzelliklerin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşam olanaklarımızda da artarak varlığını sürdürmesi en büyük temennim. Rabbim İnşallah bu doğa harikası ilçeye layığı ile hizmet etmeyi bize nasip etsin. Karahallılar Vakfı ve yayın organına da tekraren teşekkür ediyor, tüm Karahallılı hemşerilerime saygılarımı sunuyorum.
*    Bize zaman ayırdığınız ve değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür

 Röportaj: Mehmet Çolak

Haber Kaynağı: Karahallı Gazetesi Eylül sayısı

 

 

 

 

 

 

 Haber okunma sayısı: 4357

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÖNE ÇIKANLAR

Başkan Topçu'dan 20 Milyonluk Dev Yatırım !!!

Belediye Başkanı Ali Topçu, 10.000 nüfuslu ilçeye, 20 milyonluk yatırımla meydan ve belediye hizmet binası

Önder Çengel Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor

Karahallı Kaymakamı Önder Çengel Köy Ziyaretlerine devam ediyor

EMEKLİ POLİS MEMURUNDAN KARAHALLILAR VAKFI'NA BAĞIŞ

Emekli Polis Memuru Nevzat Zora'dan Karahallılar Vakfına anlamlı bağış

KARAHALLI'DA SIR ÖLÜM

Karahallı'da oto tamircisi 28 yaşındaki Avni Şahin, elleri arkadan plastik kelepçeyle bağlı, işyerinin

KARAHALLI'DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU KAYIT ALMAYA BAŞLADI

2016-2017 Öğretim yılı için Karahallı Belediyesi Yükseköğrenim Kız yurdu Kayıt almaya başlamıştır.

Karahallı Belediye Başkanı Topçu; “Karahallı Makus Talihini Yenecek”

Karahallı Belediye Başkanı Ali Topçu, "Karahallı ilçesinin makus talihini değiştirmek için var güçleriyle

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

UŞAK - HAVA DURUMU

USAK