18 Ocak 2019 Cuma

 

CHP Anayasa Mutabakat Komisyonu'ndan ayrıldı

chp-anayasa-mutabakat-komisyonundan-ayrildi

CHP Milletvekili Tezcan, "Ön sorunların çözülmesi konusunda bir mutabakat olmadığı için TBMM Başkanı, mutabakat olmadığını ve komisyonun bundan sonra çalışamayacağını ilan etti" dedi.
16 Şubat 2016 Salı 22:27

 Anayasa Mutabakat Komisyonu Üyesi ve CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, "Ön sorunların çözülmesi konusunda bir mutabakat olmadığı için TBMM Başkanı, mutabakat olmadığını ve komisyonun bundan sonra çalışamayacağını ilan etti" dedi.

Anayasa Mutabakat Komisyonu'nun CHP'li üyeleri, komisyonun bugün yapılan üçüncü toplantısının ardından Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Bülent Tezcan, komisyonun iki haftadan bu yana çalışmasını sürdürdüğünü belirterek, "Meclis Başkanı'nın tabiriyle adı 'Anayasa Mutabakat Komisyonu', bizim 'Türkiye'yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu' dediğimiz uzlaşma komisyonunun çalışmaları, bugün Sayın Meclis Başkanı'nın, bundan sonra çalışmanın devam edemeyeceğini ifade etmesi ile son buldu" diye konuştu.

Tezcan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yazdığı mektubu ve sürecin başında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeleri anımsatarak, kendilerinin bu görüşmelerde temel tutumlarını aktardıklarını söyledi.

"Üç meselenin öncelikle çözülmesi gerektiğini söyledik"Komisyonun ilk toplantısının basına açık olduğunu, orada söylediklerini sonraki iki toplantıda da söylediklerini vurgulayan Tezcan, şöyle devam etti:

"Bugün geldiğimiz nokta şudur, biz özellikle bu süreçte bir rejim tartışmasına fırsat vermeme konusunda kararlılığımızı gösterdik. Anayasa çalışmasına başlamadan önce yöntemin belirleneceği ilk iki maddenin görüşülmesinde, yani komisyonun adının ve görev alanının tanımlanmasında yola doğru çıkılması gerektiğini ifade ettik.

Üç meselenin öncelikle çözülmesi gerektiğini söyledik. Bunlardan birisi parlamenter demokrasi ekseninde bir anayasa çalışması yapılması gerektiğidir. Hükümet sisteminde anlaşmadan yola çıkılması halinde, sadece sorunları halının altına süpürmekten başka bir şey yapamayacağımızı ifade ettik. 24. Dönem çalışmasında AKP'nin başkanlık sistemi dayatması yeni bir anayasa yapmanın önünü kapatmıştı. Ay aydınlık yol bellidir. Yola çıkarken bir taraftan Sayın Cumhurbaşkanı, Başkanlık rejimi kampanyası başlatmıştır."

Tezcan, AK Parti'nin niyetinin haziran ayına kadar süreci oyalamak olduğunu savunarak, "Haziran ayında, 'başkanlık rejimi dedik onlar da parlamenter sistem dedi anlaşma sağlanamadı' diyerek, bu komisyonun çalışmalarını AKP'nin ve Cumhurbaşkanı'nın başkanlık rejimi kampanyasının yan kol faaliyeti haline getirmek istedikleri net olarak ortaya çıktı bu görüşmelerde" dedi.

Bülent Tezcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yazdığı mektupta bunları şart olarak ileri sürdüğünü, kendilerinin de masaya otururken böyle oturduklarını söyledi. Tezcan, güçlü bir parlamento yaratacak bir anayasa yapma sürecine kendilerinin başından bu yana "varız" dediklerini dile getirdi.

Tezcan, şöyle devam etti:

"Anayasanın ilk üç maddesinde ifadesini bulan ve dördüncü madde ile koruma altına alınmış olan kurucu ilkelerden taviz vermeyiz dedik. İkinci önemli duruşumuz buydu. Yani Türkiye Devleti'nin Cumhuriyet olduğu, Cumhuriyetin nitelikleri, Atatürk ilkelerine bağlı oluşumuz, İstiklal Marşı ve Başkentin Ankara olduğu konusundaki kurucu ilkelerden vazgeçmeyeceğimizi ve bunu da tartışma konusu yapmayacağımızı ifade ettik. Üçüncüsü de darbe hukuku ile hesaplaşacak ciddi bir çalışmanın yapılması gerektiğini ifade ettik."

"Gerçekle örtüşmeyen, samimi olmayan bir tutum var"

Tezcan, çalışma usulleri belirlenirken, bu konularda mutabakat oluşması gerektiğini komisyonda ifade ettiklerini, ancak bu üç temel meselede mutabakat göremediklerini söyledi. Tezcan, "Gerçekle örtüşmeyen, samimi olmayan bir tutum var. Biz bu kampanyanın yan kol faaliyeti olarak hareket edecek bir komisyon çalışmasını uygun bulmadık" diye konuştu.

Mutabakat oluşmaması durumunda kendilerinin yeni bir öneride bulunduklarını vurgulayan Tezcan, 24. Dönem'de oluşturulan komisyonun mutabakata vardığı 60 maddeye, yargı bağımsızlığını sağlayacak hükümleri de dahil etmek üzere bunun için bir ay süre verilmesini ve komisyonun görevinin böyle tarif edilmesini teklif ettiklerini söyledi. Tezcan, bunun için bir ayın yeterli olacağını kaydetti.

CHP olarak tutumlarında ısrar ettiklerini vurgulayan Tezcan, "Bu çerçevede ön sorunların çözülmesi konusunda bir mutabakat olmadığı için TBMM Başkanı, mutabakat olmadığını ve komisyonunun bundan sonra çalışamayacağını ilan etti. Bu çerçevede, Türkiye, gerçekten samimi olarak, özgürlükçü, darbe hukukuyla hesaplaşan bir süreci inşa etmek isteyenlerle, bu süreci değil, bu çalışmaları bir başkanlık rejimi sürecinin basamağı olarak görmek isteyenler arasında bir ayrışmayı yaşamıştır. Gelinen tablo budur" ifadesini kullandı.

Açıklamaya, CHP Anayasa Mutabakat Komisyonu üyeleri Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ve bazı CHP milletvekilleri de katıldı.Haber okunma sayısı: 3558

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÖNE ÇIKANLAR

Başkan Topçu'dan 20 Milyonluk Dev Yatırım !!!

Belediye Başkanı Ali Topçu, 10.000 nüfuslu ilçeye, 20 milyonluk yatırımla meydan ve belediye hizmet binası

Önder Çengel Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor

Karahallı Kaymakamı Önder Çengel Köy Ziyaretlerine devam ediyor

EMEKLİ POLİS MEMURUNDAN KARAHALLILAR VAKFI'NA BAĞIŞ

Emekli Polis Memuru Nevzat Zora'dan Karahallılar Vakfına anlamlı bağış

KARAHALLI'DA SIR ÖLÜM

Karahallı'da oto tamircisi 28 yaşındaki Avni Şahin, elleri arkadan plastik kelepçeyle bağlı, işyerinin

KARAHALLI'DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU KAYIT ALMAYA BAŞLADI

2016-2017 Öğretim yılı için Karahallı Belediyesi Yükseköğrenim Kız yurdu Kayıt almaya başlamıştır.

Karahallı Belediye Başkanı Topçu; “Karahallı Makus Talihini Yenecek”

Karahallı Belediye Başkanı Ali Topçu, "Karahallı ilçesinin makus talihini değiştirmek için var güçleriyle

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

UŞAK - HAVA DURUMU

USAK