18 Ocak 2019 Cuma

 

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: Halka karşı savaş paketi çıkartılıyor

hdp-es-genel-baskani-yuksekdag-halka-karsi-savas-paketi-cikartiliyor

EDİRNE (CİHAN)- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İç Güvenlik
14 Şubat 2015 Cumartesi 19:24

EDİRNE (CİHAN)- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İç Güvenlik Yasası Paketi adı altında halka karşı savaş ve çatışma yasasının çıkartılmak istendiği söyledi.

Partisinin Edirne İl Olağan Kongresi’nde konuşan Yüksekdağ, sözü hükümetin çıkartmak istediği iç güvenlik paketine getirdi. İktidarın çözümsüzlük ve tıkanma noktasına geldiğini anlatan Yüksekdağ, şunları söyledi: “Kendi halkına savaş açıyor. Bu iç güvenlik paketinde sanmayın ki, sadece Kürde, solcuya, sosyaliste, demokrasi mücadelesi yürütenlere karşı bir saldırı ve baskı anlayışı var. İç güvenlik paketi ile birlikte bütün Türkiye’ye halkları, harekete geçmeyi akıllarından bile geçiren bütün kesimler devletin militarist saldırılarının hedef tahtasına oturtulmuştur.”

Bu paketle birlikte söz söylemenin, sokağa çıkararak herhangi bir basın açıklaması yapmanın dün olduğundan daha suç sayılacağını vurgulayan HDP Eş Genel Başkanı, “Bu İç Güvenlik Paketi yasalaştığında iş cinayetiyle katledilen işçiler, çıkıp ben ölüyorum, öldürülüyorum diyemeyecek. Öldürülenler bu kez de polis saldırısı ile katliam tehdidi ile karşı karşıya kalacaklar. Kadınlar, kadın cinayetlerine karşı ben yaşam hakkımı savunuyorum diyemeyecek. Bu sefer polis karşısında can tehdidi ve tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar. Gençler, parasız eğitim istediğini söyleyemeyecekler.” ifadelerini kullandı.

Bunun uygulamasının dün Türkiye’nin dört bir yanında ciddi bir polis ablukası ve saldırısı karşısında karşılarına çıktığını vurgulayan Yüksekdağ, iç güvenlik paketinin çıkmadan uygulamaya konulduğunu kaydetti. 13 Şubat boykotu için eğitimcilerin ve öğrencilerin harekete geçtiğini açıklayan Eş Genel Başkan, konuşmasını söyle sürdürdü: “Ama siyasi iktidar boykotu yasakladı. Memlekette grev, boykot, miting yasaklanıyor ama öldürmek, polisin kurşun sıkması, polisin istediği zaman gözaltı yapması, aynı gün tutuklayıp hapishaneye göndermesi serbest. Türkiye’de bu kadar tehlikeli bir çelişkiyi, gerilimi körükleyen ve bu süreci tetikleyen bir iktidar var karşımızda. Eğer bu güvenlik paketi yasalaşırsa Türkiye’de çatışmanın dilinden başka hiçbir dil, söz ve sözcük kullanılamayacak. Ve bu dili en fazla kullanan da elbette ki, siyasi iktidardır.”

AK Parti hükümetinin siyasetinin ve programının gücüyle bu halkı yönetemeyeceğini çok iyi fark etmiş durumda olduğunu kaydeden Figen Yüksekdağ, artık copla, gazla, gözaltı, saldırı ve faşizm ile yönetebileceğini düşündüğünü anlattı. Yüksekdağ, “Bugün demokrasi ile hak ve özgürlük alanları açarak yönetmeyi beceremeyen, fıtratında bu olmayan bir siyasi iktidar bu memleketi ve halklarımız faşizmle yönetmeye hazırlanıyor. Biz bu faşizm anlayışına ve uygulamasına asla ve asla izin vermeyeceğiz.” dedi. CİHANHaber okunma sayısı: 3875

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÖNE ÇIKANLAR

Başkan Topçu'dan 20 Milyonluk Dev Yatırım !!!

Belediye Başkanı Ali Topçu, 10.000 nüfuslu ilçeye, 20 milyonluk yatırımla meydan ve belediye hizmet binası

Önder Çengel Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor

Karahallı Kaymakamı Önder Çengel Köy Ziyaretlerine devam ediyor

EMEKLİ POLİS MEMURUNDAN KARAHALLILAR VAKFI'NA BAĞIŞ

Emekli Polis Memuru Nevzat Zora'dan Karahallılar Vakfına anlamlı bağış

KARAHALLI'DA SIR ÖLÜM

Karahallı'da oto tamircisi 28 yaşındaki Avni Şahin, elleri arkadan plastik kelepçeyle bağlı, işyerinin

KARAHALLI'DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU KAYIT ALMAYA BAŞLADI

2016-2017 Öğretim yılı için Karahallı Belediyesi Yükseköğrenim Kız yurdu Kayıt almaya başlamıştır.

Karahallı Belediye Başkanı Topçu; “Karahallı Makus Talihini Yenecek”

Karahallı Belediye Başkanı Ali Topçu, "Karahallı ilçesinin makus talihini değiştirmek için var güçleriyle

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

UŞAK - HAVA DURUMU

USAK