20 Temmuz 2019 Cumartesi

 

ZORUNLU GENEL SAĞLIK SİGORTALILIĞI

Doğan GECE

Doğan GECE

E-Posta : dogangece@hotmail.com

 Sağlık sigortalısı sayılmanın ana koşulu, yerleşim yerinin Türkiye olmasıdır. 1/1/2012 tarihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiştir. Bazı istisnalar hariç yerleşim yeri Türkiye olan Türk vatandaşlar zorunlu olarak, yabancı ülke vatandaşları ise talepleri ile genel sağlık sigortası kapsamına alınmaktadır.

Herhangi bir kapsamda genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında sağlık yardımlarından yararlanma hakkı bulunmayan genel sağlık sigortalısı tescil edilmekte olup, tescil edilen kişilerin tescil tarihinden itibaren yerleşim yerlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.

Gelir tespitinde aynı hanedeki aile esas alınmaktadır. Adres Kayıt Sisteminde yer alan adres bilgilerine göre aynı hane içinde yaşayan ve MERNİS kayıtlarında yer alan eş, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuk ile genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası esas alınmakta ancak, aynı hanede yaşamayan ve öğrenim nedeniyle başka bir hanede yaşayan evli olmayan çocuklardan 25 yaşını doldurmayanlar gelir tespitinde aile içinde değerlendirilmektedir.

Gelir Testi Sonucu Ne kadar Prim Ödeyeceğim? (01.07.2015-31.12.2015 arası için)

GSS Statüsü

Gelir Durumu (aile içi kişi başı geliri)

Ödeyeceği Prim

60/1(c-1)

Asgari ücretin üçte birinden az olanlar (424,50 TL altında)

Hazinece karşılanır

60/1(g-1)

Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar (424,50-1.273,5 TL arasında)

(Asgari Ücret/3) x %12

50,94TL

60/1(g-2)

Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar (1.273,5-2.547 TL arası)

(Asgari Ücret)x%12

152,82TL

60/1(g-3)

Asgari ücretin iki katından fazla olanlar (2.547 TL üzeri)

(Asgari Ücret)x2x%12

305,64


Örnek1: 5 kişilik bir ailenin geliri 1.500TL ve çocukları 26 yaşında ve işsiz ise kişi başı gelir 424,50-1.273,50 TL arası kaldığı için evde yaşıyan çocuk 50,94TL prim ödemek zorundadr.

Örnek 2: Ail için toplam gelir 6.000TL iki çocuk var cocuklardan biri 20 yaşında üniversite okuyor diğeri işsiz ve 23 yaşında hiç geliri olmayan babaannaesi veya arkadaşı ile kalıyor bu durumda okuyan çocuk için prim ödenmez, işsiz olan diğer çocuk için ayrı bir ikametgaşı olduğu için ayrı gelir testi yaptırılır ve geliri olmadığı için prim ödemez devlet karşılar. Eğer 23 yaşında ki çoçuk aile ile birlikte ikameti olsaydı aile kişi başı gelir 1.500TL olacaktı ve 152,82 TL prim ödemek zorunda olunacaktı.


Gelir testi yaptırmak istemeyenlerin, SGK’ya veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmak istemediğini yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Bu durumda en üst seviyeden prim ödemek durumunda kalırsınız.

Gelir tespiti sonucuna; sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi tarafından “GSS Tescil Bildirimi”nin tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yazılı olarak itiraz edilebilir.

30 günden az çalışan sigortalıların eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerinin 30 güne tamamlanması zorunludur. Bu kişilerinde gelir testi yaptırması zorunludur.

Genel sağlık sigortalılığı yüzünden çıkmış bazı sorunların birikmesi nedeniyle 6552 Sayılı kanun ile bazı düzenlemeler getirilmiştir.

-Yapılandırma için 2/11/2015 tarihine kadar SGK’ya başvuruda bulunulması gerekmektedir.

-Genel   sağlık sigortası tescili yapıldığı halde gelir testine hiç başvurmayan   kişilerin, 30/9/2015 tarihine kadar yerleşim yerinin   bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi   için başvurmaları durumunda genel sağlık sigorta tescilleri, gelir testi   sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek ve   belirlenen gelir seviyesine göre primleri tahakkuk ettirilecektir.

-Genel   sağlık sigortası prim alacakları için başvuru formu doldurulmak   suretiyle elden veya posta yoluyla ikametgâhının bağlı bulunduğu sosyal   güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması   gerekmektedir.

-Genel sağlık   sigortasından kaynaklanan alacak aslının tamamının 30/11/2015 tarihine   kadar ödenmesi halinde bu alacaklar için herhangi bir faiz   alınmayacaktır. Taksitlendirmede bir miktar faiz uygulanmaktadır.

-Borçlarını   yapılandırmak için başvuruda bulunan borçlular, yapılandırılan   borçlarının ilk taksitini ödemeleri ve yapılandırmanın ihlal edilmemesi   ayrıca yapılandırılan tarihten sonra ödeme vadesi geçmiş cari dönemden   60 günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması halinde   sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklardır.

sgk internet/sigortalilik/saglik_sigortasi_testi_sureci/gelir_testi_yaptirma/gelir_testi_nezaman Gelir Testini Ne Zaman Yaptırmalıyım? Not: Konu hakkında ayrıntılı bilgi için dogangece@hotmail.com

 

Bulunduğunuz yer:SiGORTALILIK > GSS Tescil ve Gelir Testi Süreci şu an seçili

customizeShelfContainer

 


27 Temmuz 2015 Pazartesi 20:11
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÖNE ÇIKANLAR

Başkan Topçu'dan 20 Milyonluk Dev Yatırım !!!

Belediye Başkanı Ali Topçu, 10.000 nüfuslu ilçeye, 20 milyonluk yatırımla meydan ve belediye hizmet binası

Önder Çengel Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor

Karahallı Kaymakamı Önder Çengel Köy Ziyaretlerine devam ediyor

EMEKLİ POLİS MEMURUNDAN KARAHALLILAR VAKFI'NA BAĞIŞ

Emekli Polis Memuru Nevzat Zora'dan Karahallılar Vakfına anlamlı bağış

KARAHALLI'DA SIR ÖLÜM

Karahallı'da oto tamircisi 28 yaşındaki Avni Şahin, elleri arkadan plastik kelepçeyle bağlı, işyerinin

KARAHALLI'DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU KAYIT ALMAYA BAŞLADI

2016-2017 Öğretim yılı için Karahallı Belediyesi Yükseköğrenim Kız yurdu Kayıt almaya başlamıştır.

Karahallı Belediye Başkanı Topçu; “Karahallı Makus Talihini Yenecek”

Karahallı Belediye Başkanı Ali Topçu, "Karahallı ilçesinin makus talihini değiştirmek için var güçleriyle

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

UŞAK - HAVA DURUMU

USAK