18 Temmuz 2019 Perşembe

 

Ekmeğe Zam Yapılmalı

Serdar Adem İşler

Serdar Adem İşler

E-Posta : sademisler@hotmail.com

          Evet zam yapılmalı tabi. Kanarya yemine dönderilen bir avuç ekmek belediyelerin belirlediği fiyattan kurtarmıyor. Öyle diyor fırıncılar. Kardan zarar ettikleri için yerden göğe kadar hak veriyorum kendilerine. Bana kalsa bugüne kadar yaptıkları karlara saysınlar derim ama ben devlet değilim.
        Hem fırıncının neyi eksik, değil mi ama? Diğer esnaf fırsatı ganimet bilip ürünlerine yüzde yüz ellilere varan bindirimler yaparken… Burada da bana sorarsanız fırsatı ganimet bilip ürünlerine fahiş zam yapanlara hadleri bildirilmeli. Yüzde yüz elli zam yaparak fırsattan istifade etmeye çalışanlar kabak gibi oyulmalı. Kabak gibi…  Ama naçizane fikrim bunun tek başına belediye zabıtalarıyla istenilen düzeyde gerçekleştirilemeyeceği yönünde.
       Çünkü belediyeler siyasi kuruluşlar. Ve içinden çıktıkları tanıdık bölgeye hizmet vermekteler. Dolayısıyla belediyelerin ve özellikle zabıtaların kendi memleketlerinde herkese söz geçirebilmeleri sanıldığı kadar kolay değil. Sonuçta başkanlar oy aldıklarıyla karşı karşıya gelmek zorunda kalacaklar. Böyle bir durumu istemeyeceklerini tahmin etmek o kadar zor olmasa gerektir. Seçimlerde sermaye ve basın ve medyanın etkileri göz önüne getirildiğinde kendilerine vefa borcu olan esnaf ve sermaye sahiplerine başkanların bile istenilen düzeyde hükmetmesi mümkün değil. Ayrıca belediye sınırları içinde eş dost ve akrabalarıyla birlikte yaşamak durumunda olan zabıtaların istenilen düzeyde hakkaniyet dairesinde kalabilmeleri sizce ne derece mümkün? Eğri oturup doğru düşünmek gerek. Hiç bir şey dışarıdan göründüğü gibi değil.

     Onun için polis ve jandarmanın da denetlemelere müdahil olması gerektiği kanısındayım. Böylece zabıtanın eli güçlenecektir. Ayrıca uygulamalarda kimsenin kayrılmaması ve tespit edilen hataların üzerine kararlılıkla gidilmesi gerekmektedir. Milletin sağlığı ve bütçesiyle oynayanlar asla affedilmemeli. Gerekirse ticaretten men cezası verilmeli, hatta hapse kadar cezalandırılmalı. Sade bir vatandaş olarak ben böyle istiyor ve bu fikrimi yetkili kişilere buradan arz ediyorum.

    Gelelim ekmekteki zam meselesine yine. Ekmeğe zam yapılmalı. Fırıncı esnafı gerçekten zor durumda… Çocuklarına haftalık memur maaşı kadar harçlık veremez haldeler. Her sene Marmaris’te, Bodrum’da ya da benzeri bir tatil beldesinde yazlık alamaz haldeler.

       Zamanında böyle bir esnafın çocuğunu biliyorum. Derste geğirme, yellenme dahil okulda yapmadığı iğrençlik yoktu. Ve bunu vatan millet Sakaryacı bir babanın oğlu olarak yapıyordu, kızıl suratlı haylaz. Zenginlikten suratı kıpkırmızıydı.  En az on beş yıldır görmüyorum Allah’tan. Şeytan görsün yüzlerini. Şimdi muhafazakar geçiniyorlardır eminim. Bu tipler para ve politikayı kendi çıkarları paralelinde öyle senkronize kullanabiliyorlar ki.

      Aynı velet trafik kontrolünde ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’ diye havalara giriyordur eminim. E haklı... Babasında para gani,  parayla istediğini yaptırabilir. Para karşılığı suç işleyebilecek köpek tabiatlı o kadar çok tetikçi var ki dünyada. Ayrıca babasında politik güç de var.  Sermayenin şehvetiyle kendisine yaklaşan partilerle kol kola olduklarını bilmeyen yok. Dolayısıyla kim olduğunu öğrendiniz mi kızıl suratın?

  Enflasyonun hareketlendiği bu dönemde kardan zarar ettikleri için aynı havaları atmaları mümkün değil. Doğrusu ciğerim parçalanıyor bu hallerini gördüğüm zaman. Onun için bırakın ekmeğe zam yapsınlar. Yazıktır.

    Ekmek yüz elli gram olsun. Fiyatı da şehrine göre bir buçuk liradan ikiye kadar artırılsın. Hem de hemen. Hiç vakit kaybetmeden... Yok bu acıya daha fazla dayanamayacağım.

    Biz dişimizin kovuğuna ancak yeten ekmeklerle doymasak da olur. Zaten yaşıyor muyuz da ekmek ekmek deyip duruyoruz. Tek başına ekmek, neye yeter? Öleceğinizi de sanmayın. Korkmayın yani… 
     Siz vergi veren ender kişilersiniz. Kimse o vergiden mahrum kalmak istemez. Ayrıca siz askere gidecek çocukları doğuran insanlarsınız. Siz olmazsanız zenginler ve yöneticiler çok kıymetli çocuklarını askere göndermek zorunda kalır. Kim bilir belki şehit bile olabilirler. İşte buna dayanamazlar. Onun için senin yaşaman lazım. Ayrıca bir savaş olsa cepheye de sen gideceksin. Sen olmasan bir eli yağda bir eli balda olanlar gitmek durumunda kalır. Bu durum dayanılır gibi değil. Ayrıca yine bu durum kıyamet alametlerinden sayılır. Onun için sakın korkma. İntihar etsen bile seni zorla yaşatırlar.


09 Ekim 2018 Salı 15:59
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÖNE ÇIKANLAR

Başkan Topçu'dan 20 Milyonluk Dev Yatırım !!!

Belediye Başkanı Ali Topçu, 10.000 nüfuslu ilçeye, 20 milyonluk yatırımla meydan ve belediye hizmet binası

Önder Çengel Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor

Karahallı Kaymakamı Önder Çengel Köy Ziyaretlerine devam ediyor

EMEKLİ POLİS MEMURUNDAN KARAHALLILAR VAKFI'NA BAĞIŞ

Emekli Polis Memuru Nevzat Zora'dan Karahallılar Vakfına anlamlı bağış

KARAHALLI'DA SIR ÖLÜM

Karahallı'da oto tamircisi 28 yaşındaki Avni Şahin, elleri arkadan plastik kelepçeyle bağlı, işyerinin

KARAHALLI'DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU KAYIT ALMAYA BAŞLADI

2016-2017 Öğretim yılı için Karahallı Belediyesi Yükseköğrenim Kız yurdu Kayıt almaya başlamıştır.

Karahallı Belediye Başkanı Topçu; “Karahallı Makus Talihini Yenecek”

Karahallı Belediye Başkanı Ali Topçu, "Karahallı ilçesinin makus talihini değiştirmek için var güçleriyle

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

UŞAK - HAVA DURUMU

USAK